Jack Coan, QB,

Skrevet af Teis Joranger

Jack Coan er en prototypisk quarterback efter den gamle skole. Han er ikke så mobil, og han gør sit bedste arbejde i lommen. Han er dog også en ret begrænset quarterback og kan godt ende som en mangeårig backup.

Jack Coan er født og opvokset i Sayville, New York. Han var et stort trestjernet-quarterback talent ud af high school, hvor han valgte Wisconsin over en lang række tilbud fra skoler som blandt andet Michigan, Miami og Nebraska.

Hos Wisconsin var han mest backup i sin første sæson i 2017, men kom på banen sent i fem kampe. I 2018 startede han fire kampe, hvor han kastede for 515 yards, fem touchdown og tre interceptions. I 2019 blev han fast starter og startede 14 kampe for holdet, hvor han kastede for over 2.700 yards, 18 touchdowns og fem interceptions. I 2020 missede han hele sæsonen pga. en fodskade, og efter sæsonen valgte han at skifte fra Wisconsin til Notre Dame.

Hos Notre Dame startede Coan 13 kampe og kastede for 3.150 yards, 25 interceptions og syv interceptions i en sæson, hvor Notre Dame vandt 11 kampe og tabte to.

Alder ved draften: 23 år (9. december 1998)
Højde: 6ft 3in (191m)
Vægt: 218 lbs (99kg)

Data om Jack Coan

Postition: QB

Styrker
  • Jack Coan kommer med et ret klassisk og solidt quarterback-build. Han har fornuftig højde, og han har glimrende polstring på kroppen til at fremstå som en robust quarterback, der kan holde til NFL's physicality.
  • I min optik er Coans klart største styrke hans arbejde i lommen før kastet. Hans footwork er rigtig solidt, og han er rigtig dygtig til hele tiden at holde fødderne under sig og have sin base pegende i den retning, han kigger og vil kaste. Gør ham i stand til hele tiden at kaste fra en god base, når han sender bolden afsted. Selve kastebevægelsen er også solid nok fra Coan.
  • I forlængelse af ovenstående kan jeg godt lide Coans evne til at fornemme pres og træde op i lommen. Han er ikke super atletisk, så han kan ikke slippe ud af hvad som helst, men han har en rimelig forståelse for at manøvrere i lommen.
  • Jeg synes, at Coans spilintelligens virker rimelig. Det er ikke sådan, at han bare virker i total kontrol og altid har en idé om, hvad forsvaret laver. Men han virker til at forstå, hvad hans opgave er på alle spil og leverer glimrende indenfor strukturen med fornuftig timing.
  • Generelt set tager Coan fornuftige beslutninger, og det er sjældent, at han i en ren lomme tager hovedløse beslutninger. Passer fornuftigt på bolden uden at være en ekstrem passiv quarterback. Pålidelig decision making.
  • Jeg synes, at Coans generelle præcision er acceptabel. Der er nogle problemer under pres, mere om det i svagheder, men når han ellers kan operere indenfor strukturen af spillet, så er præcis nok til at kunne klare sig i NFL.
Svagheder
  • Coans fysiske pakke er ikke så imponerende, og det kommer til udtryk på flere måder. Først og fremmest er han ikke nogen stor atlet, når han skal ud og bevæge sig. Det er ikke sådan, at han er langsom og ikke kan flytte sig overhovedet, men han tilføjer intet som runner, og han har problemer med at bryde ud af lommen og skabe noget i bevægelse.
  • Coans arm er heller ikke noget særligt, og selvom den nok er tålelig i NFL-sammenhæng, så er armstyrken ret middelmådig, synes jeg. Derudover synes jeg, at hans armtalent er under middel, og så snart han ikke kan placere sine fødder og få hele kroppen med, så sejler kastene rundt og præcisionen bliver meget dårlig.
  • Der er for mange spil, hvor Coan tager fart af bolden og 'føler' kastene ind til receiverne. I NFL skal han i meget højere grad kunne levere kast med højere fart og i mindre vinduer, og så går det ikke, at han lave nogle bløde følekast.
  • Selvom Coans generelle præcision er acceptabel, så er der for mange kast, hvor hans ball placement er under middel. Boldene ligger for ofte lidt højt, lidt for lavt eller på den forkerte skulder. Gør det svært for receiverne at skabe ekstra, og han tvinger sine receivere ud i sværere catches.
  • Coan har store problemer, når strukturen bryder ned. Når han ikke har nogen receivere fri, så går han i panik, og han har ikke de atletiske evner til at begynde at løbe rundt og levere kast i bevægelse. Hvis ikke en af hans receivere er fri tidligt, er spillet nærmest dødt med Coan
Opsummering Jack Coan er på mange måder en lidt old school-type quarterback. Han er relativt klog og pålidelig i sit spil, og hans teknik og arbejde i lommen er glimrende. Når han kan droppe tilbage, blive i lommen og levere kastet indenfor et par sekunder, så er han rimelig. I det moderne NFL vil han dog være voldsomt begrænset af gennemsnitlige atletiske evner og store problemer, når strukturen bryder ned. Derfor er det også meget svært for mig at se, at Coan nogensinde bliver mere end en backup, men den rolle kunne han også sagens udfylde glimrende. NFL Comparison: Brian Hoyer