Tyrion Davis-Price, RB,

Skrevet af Teis Joranger

Tyrion Davis-Price er en stor og tung runningback, der gør sig bedst, når han kan løbe lige ud og ikke skal arbejde for meget horisontalt. Davis-Price er dog ikke kun en tung bulldozer, men der er lidt overraskende fart, der giver ham lidt ekstra krydderi at arbejde med.

Tyrion Davis-Price er født og opvokset i Baton Rouge, Lousiana. Han spillede i high school på hold med spillere som Christopher Allen og Damone Clark, der begge ligeledes er i denne draft. Davis-Price var et firestjernet talent ud af high school, og han havde tilbud fra samtlige store skoler i college, men valgte at blive i hjembyen Baton Rouge hos LSU.

Hos LSU var Davis-Price backup i sin første sæson i 2019, hvor han løb 64 gange for 295 yards og seks touchdowns. I 2020 startede han fire ud af ni kampe og løb 104 gange for 446 yards og tre touchdowns. I 2021 blev han starter og startede alle 12 kampe, hvor han løb 211 gange for 1.003 yards og seks touchdowns.

Alder ved draften: 21 år (23. oktober 2000)
Højde: 6ft 0in (183m)
Vægt: 211 lbs (96kg)

Data om Tyrion Davis-Price

Postition: RB

Styrker
  • Tyrion Davis-Price er en virkelig robust runningback med masser af god masse. Han er tæt og muskuløst bygget med en masse god vægt i underkroppen, som giver ham et godt tyngdepunkt. Opfylder alle kriterierne for en tung og robust power-runningback.
  • Selvom Davis-Price er en stor og tung back, så har han faktisk glimrende fart i stængerne. Når han først komme op i fart, så buldrer han godt derudaf, og han er ikke en mand, hvor farten bare dør efter 10 yards. Gør ham i stand til at true med også at lave home run-løb.
  • Davis-Price er bygget som en tung runningback, og han løber som en tung runningback. Der er virkelig noget solid power i ham, og han gør ondt på forsvaret at tackle. Løber virkelig godt bag sine pads og udnytter sin robust underkrop til at holde benene kørende. Sænker skuldrene og tyngdepunktet godt ind i kontakten, så han løber med et godt forward lean og et godt tyngdepunkt. Falder næsten altid forover for at par ekstra yards.
  • Jeg kan godt lide Davis-Prices evner til at løbe mellem tackles. Han er ret tålmodig, forstår at udnytte sine blokeringer og manipulerer flittigt linebackers for at skabe nogle huller at løbe i. Rigtig dejlig evne til at læse blokeringer og spillet, mens han fastholder viljen til at løbe nord-syd, hvor hans styrker ligger. Falder ikke i fælder med at løbe for meget mod sidelinjen, hvor andre runningbacks gør det bedre end Davis-Price.
  • Jeg synes, at Davis-Price har noget udmærket balance, og hans stærke underkrop gør ham i stand til at absorbere kontakt og fortsætte gennem den ved at smide tacklere af sig. Det er ikke sådan, at han har sublim balance og er umulig at tackle, men jeg synes, han bryder nok tacklinger til, at det er en styrke. 
  • Davis-Price blev brugt en del som pass protector hos LSU, og det synes jeg, at han gjorde glimrende. Han har styrken og villigheden til at være fysisk, når han møder en rusher, og teknikken er som oftets også habil. Finder også sin mand hurtigt nok, og er generelt pålidelig som pass protector.
Svagheder
  • Man kunne godt savne noget eksplosivitet i Davis-Price, når han ser hullet. Han læser jo spillet fint, men han er lidt en mand, der skal bygge sin fart op over nogle meter, og man kan være nervøs for, om han har eksplosiviteten til for alvor at udnytte hullerne, som i NFL åbner og lukker sig lynhurtigt sammenlignet med college.
  • Davis-Price er en tung runningback på godt og ondt, og han er klart bedst egnet til at løbe ligeud og pløje folk ned. Han er på ingen måde en nifty lille kat, der let og elegant lige laver et skarpt cut og får en mand til at misse sin tackling. Det gør også, at han ikke er fantastisk på løb, hvor han skal arbejde mere horisontalt, og det er svært at se ham være fantastisk succesfuld på outside zone, fordi han mangler eksplosiviteten og de skarpe cuts til at være en one-cut-and-go runner.
  • Som receiver ser Davis-Price ikke ret komfortabel ud, og de relativt få gange, han blev brugt som receiver, svævede han lidt rundt in space uden en reel plan. Derudover er hans hænder relativt utestet, og han virker bare ikke som en type, der vil blive brugt meget som receiver i NFL.
NFL Comparison: Jeremy Langford